Популярність фасадів, оброблених тонкошаровою штукатуркою, пояснюється не тільки їх візуальними цінностями, але й відносно невисокою складністю робіт. Однак це не означає, що утеплення фасаду легким мокрим способом не вимагає точності. Від правильного підходу і акуратності на цьому етапі залежить досягнення наміченої мети, а саме естетично завершеної та енергоефективної стіни – незалежно від того, чи використовуємо ми класичні фасадні дошки з вовни з невпорядкованим розташуванням волокон чи ламелі. Тож розберемося по окремих етапах роботи детально, звертаючи увагу на важливі деталі.
Важливим, хоча часом і трохи недооціненим підрядниками, аспектом є правильна підготовка поверхні для утеплення стін і наступних шарів фасаду. Перш ніж приступати до самих робіт, варто почекати мінімум місяць після зведення стін - щоб дати їм достатній час для висихання і видалення залишків вологи з бетону. До того часу також мають бути завершені всі внутрішні вологі роботи, наприклад, укладання підлоги. Щоб захистити стіни від надмірного сонячного світла та вітру, які можуть негативно вплинути на процес висихання, зовнішні риштування рекомендується покрити захисною сіткою. Фундаментальним аспектом також є правильна підготовка основи – вона має бути сухою, міцною, щільною та не містити речовин, які можуть послабити зв’язок клею, наприклад бітум. Ретельне очищення та ґрунтування стін необхідне для забезпечення міцного та тривалого зчеплення ізоляційних плит.
Ламельні дошки або стандартні фасадні дошки – що вибрати?
Вибір правильної теплоізоляції є ключовим фактором, що впливає на те, наскільки ефективно дана стіна запобігатиме виходу тепла зсередини. Негорюча кам’яна вата ідеально підходить для використання в системах ізоляції ETICS – у формі стандартних фасадних плит, таких як PAROC Linio 10 або PAROC Linio Pro, або у формі ламельних плит, наприклад PAROC Linio 80.Перший тип плит характеризується порушеною структурою волокон, що дозволяє затримувати всередині більше нерухомого повітря, що є дуже хорошим теплоізолятором. Таке рішення можна використовувати в будь-яких типах будівель, а також у випадках, коли фасад характеризується нерівностями або коли несуча конструкція будівлі виконана з дерева, що вимагає від шару утеплювача додаткової гнучкості. Завдяки високій еластичності даний тип вати «прощає» будь-які нерівності та недоліки основи, що значно полегшує ремонтні роботи.
Плити-ламелі, навпаки, завдяки правильному розташуванню волокон перпендикулярно ізольованій поверхні, добре зчіплюються з поверхнями, навіть з невеликою кривизною. Більш висока адгезія до основи дозволяє встановлювати цей тип вати без необхідності використання механічних з’єднувачів, що може бути важливим у випадку об’єктів з низьким споживанням енергії та для яких очікується більша товщина ізоляції.
Утеплення стін – починаємо монтаж
Етап монтажу теплоізоляції надзвичайно важливий з точки зору ефективності та довговічності системи. Почнемо з правильної підготовки вовняних фасадних дощок - їх слід ретельно очистити щіткою, щоб видалити пил і сипучі частинки, які могли накопичитися. Клейовий розчин наноситься в два прийоми. Почніть з рівномірного заповнення дошки гладкою стороною кельми, а після висихання першого шару нанесіть другий шар клею зубчастим шпателем, створивши відповідну структуру для кращого зчеплення з поверхнею. Монтаж утеплювача починаємо з нижньої частини стіни - нижня кромка може бути позначена лінією цоколя. Дошки укладаємо по черзі (так звані шахові), витримуючи зсув на половину довжини від дощок нижнього ряду. Нові дошки слід покласти на кілька сантиметрів від уже приклеєних, а потім притиснути їх, видаляючи надлишки клею. На цьому етапі ви можете підвищити довговічність ізоляції, правильно утепливши зони, схильні до додаткових навантажень - наприклад, краї будівлі або місця встановлення вікон і дверей. Для цього можна використовувати плити PAROC Linio 15 з підвищеною стійкістю до стискаючих і розтягуючих навантажень перпендикулярно до поверхні.
Зміцнення і закріплення ізоляції
Тоді вовняні фасадні дошки слід захистити від потенційних пошкоджень. Через добу після укладання теплоізоляційного шару приступаємо до подальших дій. При необхідності, щоб отримати гладку і рівну поверхню, усуньте нерівності абразивним шпателем. Потім ретельно очищаємо всі поверхні щіткою. Після підготовки утеплювача до подальших робіт наносимо тонкий шар армуючого розчину, в який за допомогою спеціальної сітки вбудовуємо кутові планки. Це покриття додатково захищає елементи, які особливо вразливі до пошкоджень, наприклад, кути та косяки. Вся процедура закріплення утеплювача завершується ще одним тонким шаром армуючого розчину, який наноситься двічі - все для отримання досить міцного фасаду.
Чим обробити фасад?
Завершальним етапом робіт є нанесення штукатурки, яка становитиме зовнішній шар фасаду. Його потрібно наносити точно, щоб утеплювач не втратив своїх властивостей. На підготовлену і зміцнену поверхню наноситься несучий грунт, який після схоплювання і висихання створює ідеальні умови для нанесення відповідного фінішного шару. На відміну від монтажу теплоізоляційних плит, штукатурні роботи починаються з верхньої частини будівлі - це допомагає запобігти забрудненню вже підготовлених фрагментів.Для систем утеплення на основі кам’яної вати рекомендуються мінеральні або силікатні штукатурки, що характеризуються високою паропроникністю та сумісністю з природним ізоляційним матеріалом. Додатковою перевагою рішення є те, що воно забезпечує дифузію водяної пари зсередини будівлі назовні, що має вирішальне значення для уникнення шкідливої конденсації вологи та потенційного пошкодження конструкції. Оштукатурювання всіх стін за один день допомагає досягти однорідності кольору і структури готової поверхні.
Утеплення фасадів легким мокрим методом - на рахунку точність
У випадку з системами ETICS ключем до досягнення ефективної та довготривалої ізоляції зовнішніх стін є не лише правильний вибір матеріалів та ретельна підготовка основи, але й точність на кожному етапі виконання. Дотримання описаних процедур і використання відповідних методів монтажу і захисту утеплювача дозволяє підвищити ефективність утеплення та продовжити термін служби фасаду. Фінішна обробка, тобто правильно нанесена штукатурка, покращить естетичність будівлі та захистить всю конструкцію від негативного впливу атмосферних факторів, таких як сильний дощ або поривчастий вітер. Ретельне виконання ізоляційних робіт сприяє підвищенню комфорту використання будівлі, а також зниженню витрат на обслуговування.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------