Постійна волога в стінах може призвести не тільки до пошкодження конструкції, але й до погіршення здоров'я людини. Контроль за цим надзвичайно важливий ще на етапі проектування будівлі, і особлива увага при цьому приділяється фасадам, утепленим і обробленим матеріалами з різним рівнем водостійкості. Особливо добре в такому випадку працює фасадна вата у вигляді фасадних дощок. Про що слід пам'ятати, утеплюючи ним вентильований або оштукатурений фасад?
Всупереч зовнішньому вигляду, ефективний захист конструкцій від вологи та біологічної корозії не зводиться до використання лише водонепроникних розчинів і матеріалів. Відповідно до будівельного мистецтва, мова йде більше про планування перегородок, які забезпечать захист та ефективний дренаж води та водяної пари з внутрішніх шарів - як у випадку типового вентильованого фасаду, так і фасаду, утепленого легким мокрим методом (ETICS). Цей підхід відображено в двох ключових принципах:
- необхідно подбати про те, щоб волога якомога менше проникала всередину конструкції,
- слід вибирати такі матеріали, які дозволяють внутрішній частині конструкції легко висихати, якщо в неї потрапляє вода.
- Фасадна вата – перевірене та універсальне рішення
У випадку з зовнішніми стінами контроль вологості найбільш вимогливий у літній та осінній сезони, коли випадають найбільші опади. Певну складність становлять і об'єкти, побудовані в зонах з підвищеною вологістю повітря, наприклад, в прибережних зонах.Більше того, завдання ускладнюється ще й тим, що точний механізм захисту від вологи значною мірою залежить від типу конструкції перегородки – він різний у випадку з оштукатуреним фасадом і у випадку з вентильованим фасадом. Але хороша новина полягає в тому, що незалежно від технології зведення стін, правильно підібрана фасадна вата (а точніше фасадні плити з кам’яної вати) ефективно захищає перегородку від втрати тепла та вологи та полегшує процес її висихання.
- Захист оштукатурених фасадів, утеплених легким мокрим способом
– Волокнисті та паропроникні матеріали, такі як фасадні плити з кам’яної вати, не тільки полегшують, але й значно прискорюють висихання бетонних несучих елементів і дозволяють ефективно відводити вологу з обох сторін перегородки. Швидке висихання конструкції значно мінімізує ризик біологічної корозії, оскільки висихання бетону створює рН, несприятливий для розвитку мікроорганізмів, - каже Павел Стемпуховський, експерт Owens Corning PAROC Polska.
Захист вентильованого фасаду У вентильованих конструкціях, як видно з назви, за видалення вологи з внутрішньої частини перегородки відповідає спеціальний вентиляційний зазор, розташований під шаром покриття. Механізм роботи вентильованого фасаду передбачає, що вологе повітря виштовхується вгору і виходить через спеціально підготовлені отвори.
Вентильовані фасади не мають повністю герметичного покривного шару, тому їх теплоізоляція повинна бути захищена правильно підібраним вітрозахисним шаром, тобто плитою, яка перешкоджає проникненню рідкої води та повітря ззовні та, з іншого боку, пропускає воду. пара, що надходить зсередини будівлі, щоб пройти через неї. Використовуваний розчин повинен бути в 5 разів більш паропроникним, ніж пароізоляційна плівка. Такими властивостями володіє фасадна вата з відповідним покриттям.
– Фасадні панелі PAROC Cortex із жорсткої фасадної вати покриті паропроникною та вітрозахисною вуаллю зі скловолокна, завдяки чому вони не лише взаємодіють з основним шаром утеплювача, але й захищають його від несприятливого впливу погодних умов та полегшують видалення вологи назовні – пояснює Павел Стемпуховський. – У контексті захисту вентильованих фасадів від вологи також важливо, щоб кожен наступний шар перегородки, починаючи з внутрішнього, мав вищий рівень паропроникності, ніж попередній, – додає він.
Фасадна вата і швидкість висихання конструкції Вибір відповідної теплоізоляції важливий як для стіни, утепленої системою ETICS, так і для вентильованого фасаду. Бетонні стінові конструкції, утеплені фасадними панелями з кам’яної вати PAROC, висихають швидше, ніж фасади, утеплені матеріалами з меншою паро- та повітропроникністю.– Кам’яна фасадна вата – це гідрофобний матеріал, який не вбирає вологу навіть за високої відносної вологості повітря, – пояснює Павел Стемпуховський. – Матеріал має волокнисту структуру, яка забезпечує ефективну дифузію водяної пари та легке висихання конструкції, що надзвичайно важливо, якщо є умови, які дозволяють волозі проникати в будівлю. Якщо через нещільності пароізоляції в шар утеплювача потрапляє вологе повітря, то конденсуватиметься лише на першому непроникному шарі, – резюмує експерт.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------