Назад к списку

Ізоляція скатного даху – що потрібно пам'ятати?

Дах є надзвичайно важливою частиною з точки зору будівництва будинку чи багатоквартирного будинку. На етапі проєктування ми повинні ретельно спланувати тип конструкції, беручи до уваги призначення простору, що знаходиться безпосередньо під ним – наприклад, житлове горище. Чому дах такий важливий? Це пов’язано з його роллю – він значною мірою відповідає за теплоізоляцію внутрішнього простору будівлі. У цьому посібнику ми зосередимося на ключових питаннях, таких як утеплення горища мінеральною ватою, повітронепроникність та правильна вентиляція скатного даху. 

Проєктуючи будинок чи житловий об’єкт, на самому початку ми повинні розуміти, яке буде призначення окремих приміщень. Особливо тих, що знаходяться в «критичних» точках, таких як горище, яке безпосередньо контактує з дахом, що покриває будівлю. Від того, чи буде ця зона використовуватися щоденно чи ні, залежить метод утеплення. Житлове горище вимагатиме іншого підходу, ніж холодне горище.

Звичайно, незалежно від призначення та способу утеплення горища мінеральною ватою, головною метою завжди є зменшення тепловтрат з будівлі в опалювальний сезон та забезпечення правильного повітряного потоку в конструкції, що запобігає накопиченню вологи всередині неї. Різниця в обох методах полягає передусім у способі укладання ізоляції скатного даху.

Житлове та нежитлове горище – як утеплювати? 
У випадку теплого житлового горища, ізоляційний матеріал укладається між дерев’яними елементами кроквяної системи у два шари, а іноді додатково і в підкроквяному настилі. Утеплення даху мінеральною ватою в цьому випадку є більш комплексним. Інакше це виглядає у випадку термоізоляції холодного нежитлового горища. Тут використовується один, максимум два шари матеріалу. І що важливо, утеплення у вигляді плит укладається на перекритті. Можна також застосувати насипну мінеральну вату в гранулах, яку вдувають безпосередньо в важкодоступні місця. 

Як теплоізоляцію скатного даху можна використовувати різні продукти, але саме кам'яна вата найкраще підходить для таких застосувань. Висока пружність, стабільність і міцність – це лише частина переваг мінеральної вати PAROC. У цьому контексті рекомендуємо гнучкі плити PAROC Ultra або PAROC Ultra Plus, які легко адаптуються та заповнюють усі порожні простори, включаючи важкодоступні. Вату укладають так, щоб вона щільно прилягала не лише до крокв, але й до гідроізоляційного та вітрозахисного шару. Таким чином зменшується ризик виникнення теплових мостів.

Ізоляція скатного даху – яку товщину кам’яної вати вибрати?
На етапі проєктування житлового горища можуть виникнути певні виклики, з якими доведеться впоратися. Одним із них є необхідність зсуву колінної стінки. Виконання такої дії зробить найбільш вигідним рішенням проведення утеплення безпосередньо по перекриттю та згаданій стінці. Таким чином ми отримаємо повітряний простір, який за потреби захистить горище від втрат тепла взимку і досягнення надмірної температури в літній сезон. Додатково це підтримає систему вентиляції утеплених частин даху. Щоб підібрати оптимальну товщину ізоляції скатного даху, ознайомтеся з наведеними нижче таблицями. У них представлено розрахунки значень коефіцієнта теплопередачі U для скатного даху та колінної стінки, виконані згідно з нормою PN-EN ISO 6946: 2004.

Схема конструкції для житлового горища:

Таблиця: Коефіцієнт теплопередачі U (Вт/м²К) для скатних дахів у дерев’яній каркасній конструкції з використанням ізоляційних плит PAROC Ultra різної товщини:

Повітронепроникність, тобто захист від небажаної температури
Правильно спроєктоване та виконане утеплення даху мінеральною ватою не тільки дозволить уникнути витрат на енергію, але й забезпечить повітронепроникність конструкції та належний температурний комфорт на горищі. Завдяки цьому приміщення не будуть охолоджуватися взимку і перегріватися влітку. Показником рівня повітронепроникності є потреба в енергії для процесу опалення/охолодження. Скатні дахи зазвичай схильні до найбільших втрат тепла, тому питання повітронепроникності в таких конструкціях особливо важливе. 

Тестування повітронепроникності (визначене стандартом PN-EN 13829) проводиться для визначення коефіцієнта n50, який необхідний для розрахунків енергетичних характеристик. Відповідно до Технічних Умов, будівлі з природною вентиляцією повинні досягати значення n50 ≤ 3,0 год, а ті, що мають механічну вентиляцію – n50 ≤ 1,5 год. Ця рекомендація не є обов'язковою нормою, проте варто враховувати цей показник під час проєктування даху будівлі.

Вентиляція при утепленні даху мінеральною ватою
Окрім належної ізоляції скатного даху та повітронепроникності конструкцій даху, слід звернути увагу ще на один аспект – вентиляцію. Її основним завданням є видалення зайвої вологи з системи. Що стосується вхідних отворів? Їх потрібно розмістити в нижній частині даху, щоб повітря могло вільно потрапляти в зазор. Що далі? Температура повітря піднімається, що призводить до відведення зайвої вологи через вихідні отвори, розташовані вгорі. Вибираючи утеплення горища мінеральною ватою, потрібно пам’ятати про багато факторів, які впливають на експлуатацію будівлі.

                  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------